Logo Szkoły Podstawowej nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Błoniu
Powróć do: Erasmus +

Mobilność w Turcji

Relacja z wyjazdu do Konyi w ramach projektu Erasmus + „Be the solution – recycle!”

Dzień 1

Niedzielne przedpołudnie spędziliśmy na odpoczynku po długiej podróży. Następnie mieliśmy okazję pozwiedzać Konyę oraz posmakować typowej tureckiej kuchni. Wszystko dzięki gościnności naszych gospodarzy ze szkoły w Konyi.

Dzień 2

Zostaliśmy pięknie przywitani przez uczniów naszej partnerskiej szkoły. Zajrzeliśmy do klas, tworzyliśmy zabawki z materiałów pochodzących z recyclingu oraz łamaliśmy głowy przy grze logicznej wykorzystującej drewniane puzzle. Po obiedzie zwiedziliśmy najstarszą dzielnicę Konyi, podziwialiśmy panoramę z tarasu widokowego, odwiedziliśmy meczet i ponownie próbowaliśmy tureckich przysmaków.

Dzień 3

Dzień  rozpoczął się wizytą w Centrum Nauki gdzie wykonaliśmy spektroskopy i modele naszej galaktyki. Następnie odwiedziliśmy Wydział Ochrony Środowiska gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat recyclingu. Obiad czekał na nas w restauracji otoczonej pięknym ogrodem japońskim. Po posiłku udaliśmy się na wystawę motyli. Zmęczeni ale z głową pełną wrażeń wróciliśmy do hotelu.

Dzień 4

Czas szybko mija, mamy tak wiele zajęć i tak wiele chcielibyśmy zobaczyć! Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od warsztatów. W Stowarzyszeniu Meliora zrobiliśmy grę planszową z materiałów pochodzących
z recyklingu. Następnie odwiedziliśmy Specjalną Szkołę Zawodową Meram Melike Hatun. Uczęszczają tam dzieci ze specjalnymi potrzebami. Mają własny ogródek, szklarnię, kompostownik. Dzięki ich gościnności mogliśmy posadzić kwiaty w wazonach wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Po obiedzie odwiedziliśmy park Dookoła Świata, gdzie zobaczyliśmy małe repliki światowych zabytków oraz park dinozaurów i postaci
z kreskówek. Potem poszliśmy na zakupy i spacerowaliśmy po centrum miasta. Obiad zjedliśmy w zjawiskowej restauracji na wodzie.

Dzień 5

Dzień zaczęliśmy bardzo wcześnie bo już o 5:30 rano. Odwiedziliśmy Ankarę, stolicę Turcji. W instytucji pod patronatem Pierwszej Damy Turcji Hedef Altindağ'da Sifir Atik, która jest jedyną instytucją ZERO WASTE i zajmuje się recyklingiem, odbyliśmy wykład i warsztaty na temat recyklingu. Następnie zwiedziliśmy Mauzoleum i miejsce ostatniego spoczynku pierwszego prezydenta. Odwiedziliśmy Bibliotekę Narodową, Muzeum Przyrodnicze i Stare Miasto. Jechaliśmy szybką koleją, osiągnięta prędkość to 257 km/h .

Dzień 6

Nasza przygoda dobiegła końca, pora wracać do domu. Ostatni dzień wizyty w Konyi rozpoczął się uroczystym rozdaniem certyfikatów. Ceremonię umilił piękny występ uczniów szkoły partnerskiej oraz wizyta przedstawicieli władz miasta. Następnie mogliśmy skosztować tureckich tradycyjnych potraw przygotowanych przez nauczycieli oraz uczniów i ich rodziny. Po wspólnym posiłku udaliśmy się na lody Dondurma, których przygotowanie tutaj wiąże się z niesamowitym pokazem. Odwiedziliśmy również Muzeum Mevlana oraz mogliśmy przenieść się w wirtualną rzeczywistość. Dzień zakończyliśmy wspólną kolacją. Dziękujemy za wspaniałe wspomnienia.

Çok teşekkürler